
V pondělí 7. dubna 2025 jsme se jako třída 1.B ze Střední průmyslové školy vydali na netradiční dopolední výpravu – historickou prohlídku České Lípy. I když většina z nás do města denně dojíždí, málokdo si uvědomuje, co všechno Česká Lípa ve své historii ukrývá. A že toho nebylo málo!
Začali jsme na náměstí T. G. Masaryka, kde jsme si vyslechli úvod o založení města a jeho historickém vývoji. Zajímavou částí byla zmínka o řece Šporka, která dříve tekla jinudy než dnes. Průvodce nám ukázal, kde přesně protékala a jak její tok ovlivnil původní obrys města – tedy kde stály hradby, kde byla tržiště a jak se formovala stará zástavba podle přirozeného terénu.
Místo klasických informací o šlechtě nebo církevních stavbách jsme se zaměřili na to, co by mohlo být bližší nám – lidem z průmyslovky. Dozvěděli jsme se o řemeslech, která město dříve živila, především o hrnčířství a pekařství. Právě tyto profese hrály v historii města klíčovou roli – místní hrnčíři byli vyhlášení v širokém okolí a pečivo z České Lípy se prý vozilo až do sousedních krajů.
Nechyběla ani zastávka u vodního hradu, který kdysi chránil město a dnes stojí jako připomínka středověké obrany. Většinu z nás zaujalo, že se stále nachází na místě, kde bylo město původně nejvíce ohroženo ze strany řeky i nepřátel.
Byl to výlet, který nás příjemně překvapil – nejen tím, co jsme se dozvěděli, ale i tím, jak zajímavá může být historie města, které máme doslova pod nosem. Díky panu Mgr. Janu Korosovi jsme si Českou Lípu všichni trochu víc oblíbili.