InternationalDays 2024

Ve středu 16.10. jsme se vypravili na TUL, kde se letos konal již 10. ročník akce s názvem International Day, kterou pořádá Zahraniční oddělení TUL, Eurocentrum Liberec a další. Jedná se o veletrh příležitostí (stáže, studium, dobrovolnictví a práce) s přednáškami a diskusemi. Spolupráce s M. Fišerem pokračuje i v průběhu školního roku, připraví přednášky “na míru“ pro naše žáky. Rovněž nám posílá aktualizované stránky, kde si mladí lidé mohou zkusit najít to, co by je v zahraničí zaujalo. Takto akci hodnotí žáci třetích ročníků:

„Na International Day se mi líbily přednášky jednotlivých hostů, které popisovaly jejich cesty do zahraničí. Martin Fišer nás na začátku seznámil s možností odjet do zahraničí a pracovat na různých projektech. Dalším hostem byla slečna z gymnázia v České Lípě, která jezdí na Erasmus od svých 13 let a byla v šesti zemích. Vychvalovala si svůj pobyt v Turecku, kde si hodně rozuměla s rodinou, kde byla ubytována, a tvořila tam program pro znevýhodněné děti. Další slečna byla studentkou TUL, ta se vydala objevovat Evropu se svým kamarádem. Kombinovali různé druhy přepravy – jezdili stopem a využívali jízdenku, která umožnovala dopravu zdarma ... Všichni se shodli na tom, že bychom i my měli vyjet do zahraničí a objevovat nové kultury a poznat nové lidi, ze kterých se můžou stát přátelé na celý život. Shodli se i na tom, že se naučili řešit vzniklé problémy. Jejich přednášky mi dodaly touhu zažít to, co zažili i oni sami.“ (N. Caňkář)

„Po přednášce pana Fišera jsme se zúčastnili přednášky „5+1 příběh ze světa pokroku”, kde jsme stihli bohužel dvě z posledních prezentujících. První prezentující mluvila o tom, jak s kamarádem procestovali Kypr, Island, Maltu a Irsko díky jízdence, kterou vyhráli. Cestovali low-cost, přespávali u cizích lidí, na loukách, letištích a sem tam se dostali do kritičtějších situací, což mi na tom přišlo asi jako to nejzajímavější.  Umět si poradit; nezhroutit se z toho, že něco nejde podle plánu; osamostatnit se; mít zodpovědnost. Ale taky cestovat; objevovat; poznávat; užívat si a prostě žít, to všechno mi přišlo prostě skvělý.“ (K. Doležalová)

„Pan Martin Fišer mě opravdu zaujal svou přednáškou, protože byl velmi milý. Upřímně mě přesvědčil, že i když nám ve škole nejdou jazyky, neznamená to, že bychom se v nich nemohli zdokonalit v zahraničí. Také jsem se přihlásil do soutěže DiscoverEU, kde je velká příležitost získat jízdenku do zemí Evropské unie. Pan Fišer ukazoval cesty s programem Erasmus, kde nejde jen o učení, ale i o užívání života mimo Českou republiku, kde se můžeme setkat s různými situacemi a zvyky. Navíc zdůraznil, jak důležité je otevřít se novým příležitostem, nebát se vyzkoušet něco nového a seznámit se s novými lidmi, což mě opravdu inspirovalo.“ (R. Hölzel)

„Ale potom se zmínili o něčem, co mi přišlo dost zajímavé. Je totiž možnost, že pokud si zakládáš firmu v určitém oboru, můžeš skrz Erasmus vyjet do jiné země do firmy, která se věnuje stejnému tématu, a získat tam cenné zkušenosti. Tahle konkrétní možnost mě dost oslovila, protože propojuje podnikání s praxí v zahraničí.“ (M. Zajíček)

„Nejvíce mě zaujala Anita Janů nejen proto, že je z České Lípy, ale přišla mi i nejrozumnější ze všech absolventů Erasmu. Anita chodí na Gymnázium v České Lípě a celkem už byla od svých 13 let v 6 zemích. Podívala se do Řecka, Srbska, Švédska, Turecka a Maďarska. Z toho nejvíce vzpomínala na Turecko a Švédsko.

Díky této akci jsem se dozvěděl o 7denních projektech a do budoucnosti bych se alespoň na jeden chtěl podívat.“ (O. Starý)

„Bylo skvělé vidět, kolik organizací zaměřených na toto téma u nás funguje. Od studia střední školy nebo vysoké školy v zahraničí, praxi v cizích zemích nebo také dobrovolnictví v zemích

s nižším komfortem života. Tyto prezentace zaměřené na výměnné pobyty a dobrovolnictví mě osobně velmi zaujaly. Asi nejvíce mě zaujala organizace Czenadians, která podniká výměnné studijní pobyty v Kanadě, USA, Novém Zélandu nebo Austrálii.“ (V. Ledecký)