Proč některým nefungují Bakaláři

Milí žáci, vážení rodiče,

některým z vás přestali fungovat aplikace Bakalářů na mobilních telefonech a při pokusu přihlásit se přes webové rozhraní vám prohlížeč hlásí chybu certifikátu. Bohužel se nejedná o chybu ani na naší straně a ani na straně Bakalářů. Nastalo to, že včera, tj. 30. září vypršela několikaletá platnost certifikátu, který si ověřuje váš počítač, prohlížeč, telefon apod. Řada novějších zařízení již nějakou dobu k ověření využívá novější typ certifikátu, ale starší zařízení toto neumí. Tzn. ten, kdo má takovéto starší zařízení, tzn. operační systém v počítači, operační systém v telefonu, internetový prohlížeč apod., tak může v tuto chvíli přistupovat do Bakalářů pouze přes webové rozhraní, a to jen za předpokladu, že při hlášení chyby certifikátu potvrdí, že přesto důvěřuje našemu serveru s Bakaláři, a tím se mu podaří přihlásit.

V tuto chvíli víme, že minimální požadavky na bezproblémový chod jsou:

  • Windows XP SP3 a novější
  • macOS 10.12.1 a novější
  • iOS 10 a novější
  • Android 7.1.1 a novější
  • Mozilla Firefox 50.0 a novější

Velmi mě mrzí vzniklá nepříjemná situace, ale bohužel s ní nic nezmůžeme a jediné, co můžeme doporučit, je aktualizovat své systémy.

Děkuji za pochopení a přeji příjemný den, Petr Veselý, ředitel školy

Lekce informačního vzdělávání pro první ročníky

Jedna z prvních akcí naší školy, která je směřována na žáky prvních ročníků, je lekce informačního vzdělávání v Městské knihovně v České Lípě. Její cíl je jednoznačný. Většina našich žáků bude záhy vytvářet ročníkové práce a všichni pak v průběhu studia na průmyslovce odevzdávají práce seminární. Nejinak tomu pak bude na vysoké škole. Nezbytnou součástí žákovských prací je uvádět řádně zdroje, z nichž žáci čerpají, nebo je přímo citují. Dále by měli vědět, kde mohou potřebné materiály sehnat a půjčit si je, a i to, že na daný problém nejsou sami. Mnohdy jim může pomoci právě knihovna a její ochotný personál.

Stránky