
V letošním školním roce hodiny ekologie obohacují odborníci z řady oblastí. Spolupráci jsme zahájili ještě v říjnu naživo, kdy mezi žáky 1. ročníků zavítal Arne Springorum, zakladatel společnosti HE Consulting. Zaměřil se na téma klimatologie a energie, na které navázalo mapování hospodaření s energií v domácnostech, to již online. Otázky klimatu i energie ukazoval na konkrétních příkladech, stačilo například pohlédnout na koruny stromů z okna, po přibližném propočítání spotřeby energie ve škole vedl žáky k tomu, aby sami přicházeli s nápady, jak spotřebu snížit. V online výuce se k němu připojil jeho kolega Martin Zwardoň a společně provedli žáky výsledky jejich mapování domácnosti. Nejpřesněji pracovali Vojtěch Rachač a Filip Holas z 1.C, k nim se přidal Patrik Krejčík z 1.B, čeká na ně odměna – kniha Žrouti energie, za níž stojí právě Arne.
Dalším odborníkem byl absolvent naší školy Ing. Luboš Harašta, specialista provozu čistírny odpadních vod, tentokráte žáky čekalo téma vody, hospodaření s vodou v obcích i v domácnosti. Na něj navázal Ing. Karel Plotěný z brněnské firmy ASIO, a to s tématem využití srážkových a šedých vod. Opět jsme viděli příklady z praxe – v rodinném domě, v hotelích a jiných zařízeních. Ve využívání šedé vody jsme v naší zemi zatím na začátku. Tematikou vodárenství, infrastrukturou, regulací ceny a principy cenotvorby v ČR a Libereckém kraji nás provedl Ing. Jan Hlavatý, konzultant v oblasti vodárenství a odpadového hospodářství, který nám rovněž ukázal, jak se cíle udržitelnosti SDGs uplatňují v některých velkých společnostech. A na něj naváže Lucie Pečinková z INCIEN (analytička materiálových toků, efektivizace odpadového hospodářství a firemních projektů), která představí koncept cirkulární ekonomiky, ukáže i praktické příklady toho, jak každý z nás může přispět k udržitelnosti. A budeme dál sledovat konkrétní příklady projektů a firem, které zakomponovaly principy CE do svého fungování, ukáže nám překážky (např. greenwashing) ve fungování cirkulární ekonomiky.
Spolupráce s odborníky začala již v předchozím roce, patří jim velké díky za spoluvytváření témat, kterým bychom se měli v ekologii věnovat – náhledem byla i účast na veletrhu ENVITECH v roce 2019, kde jsme se osobně setkali s Petrem Novotným, mužem spojeným s pilotním projektem BioCNG pro Brno, díky kterému získal ocenění v soutěži E.ON Energy Globe a který pomohl zpopularizovat využívání bioodpadů. Zajímavé setkání bylo i s Miloslavou Tomíkovou z oddělení udržitelného rozvoje průmyslu Ministerstva průmyslu a obchodu, která byla překvapena zájmem našich žáků o tuto problematiku.
Věřím, že spolupráce s PVK, Veolií, INCIEN a dalšími bude pokračovat i nadále..
Mgr. Lenka Brychová