Metodické centrum - FYZIKA, SPŠ Česká Lípa

Exkurze (3) - iQLANDIA science center Liberec (25.6. 2014)

V posledním týdnu tohoto školního roku jsme se studenty vyrazili do Liberce do nedávno otevřeného vědeckého centra iQLANDIA. Kromě volné prohlídky (a že bylo opravdu na co se koukat a co si vyzkoušet) jsme měli naplánované a objednané dva programy. První byla Zábavná science show. Průvodci show pracovali s velkým elektrostatickým generátorem, s kapalným dusíkem a s hořlavinami a o zájemce o pomoc z řad studentů nebyla nouze. Druhým naplánovaným programem bylo kinopředstavení nazvané Úsvit kosmického věku. Tento animovaný film vyprávěl o významných událostech v dobývání vesmíru.
Vědecké centrum je ale velmi rozlehlé a některé expozice jsme neměli šanci si stihnout prohlédnout a tak se tam na podzim chystáme znovu.


   
   

Exkurze (2) - Národní technické muzeum - Praha (19.6. 2014)

Studenti naší školy (napříč ročníky) navštívili Národní technické muzeum. Připravili jsme pro ně malý "test", ve kterém měli v různých expozicích muzea nalézt odpovědi. První jejich reakce byla, že je to asi moc bavit nebude, hledat exponáty a něco o nich zjištovat. Při cestě domů ale bylo v autobuse slyšet vyprávění z jejich detektivní činnosti.


   

Exkurze (1) - Muzeum energie, malá vodní elektrárna - Velké Hamry (23.4. 2014)

Přišlo nám zajímavé ukázat studentům vodní elektrárnu. Ale tak, aby se mohli pohybovat přímo v ní, aby se na všechno mohli podívat z blízka a téměř si "na to sáhnout". Tato ve Velkých Hamrech u Tanvaldu splnila naše očekávání. V budově samotné elektrárny se nachází také muzeum energie. Jsou zde historické exponáty zařízení sloužících k rozvodu a k měření elektrické energie jako takové.
Dále se v muzeu nachází ukázka různých typů vodních turbín. Jsou zde skutečné turbíny s technickými popiskami a návštěvník si tak může vše v klidu prohlédnout. Dalším způsobem, jak lze dnes vyrobit energii jsou fotovoltaické panely, větrná elektrárna a bioplynová stanice a to vše muzeum energie také představuje.
Odkazy: Malá vodní elektárna