Na E!

Zdá se vám podivné připíjet písmenu e? Jenže v tomto případě se jedná o symbol pro Eulerovo číslo. A to určitě není nijak obyčejné. A své o tom vědí i studenti tří středních škol v České republice. Ráda bych vám teď trochu poodhalila roušku tajemství spojení e a zmíněných studentů.

Možná si vzpomenete, jak jsme propojili tři školy, abychom oslavili PÍ den v minulém školním roce:

http://www.veskole.cz/clanky/pipani

A jak jsme si vedli v soutěži Správná škola, do které jsme toto video přihlásili:

http://www.veskole.cz/clanky/investice-penez-z-vyhry

A protože mě a mé studenty oslovuje networking čím dál více, rozhodla jsem se tento školní rok oslavit další slavnou matematickou konstantu, tedy právě Eulerovo číslo. Byla to větší výzva, než číslo Ludolfovo. Museli jsme zabrousit do světa teorie grafů, logaritmů a derivací.

S panem Eulerem a jeho teorií grafů nás seznámili studenti Štěpánky Baierlové ze SOŠ pro administrativu EU z oboru mediální komunikace. Štěpánčiným studentům také vděčíme za grafické schéma prezentací všech tří škol, které nás celou akcí provázely. A zde si můžete prohlédnout, jak akce probíhala z jejich úhlu pohledu:

Prostřední část byla na mně a mých studentech SPŠ Česká Lípa oboru IT. Na nás bylo ukázat souvislost oslavovaného iracionálního čísla s pojmem logaritmus, ukázali jsme, že se tato konstanta objevuje všude kolem nás ve formě logaritmických spirál či fraktálů:

Tady je naše video:

A protože se za naši školu zúčastnil obor IT, měli jsme ještě jedno překvapení pro všechny účastníky oslavy. Byly to vytvořené webové stránky, na kterých si můžete vyhledat, od kterého desetinného místa se v rozvoji Eulerova čísla nachází datum vašeho narození:

http://eulerovocislo.8u.cz/

Posledním přispěvatelem byli v naší oslavě studenti Gymnázia Jihlava pod vedením Anny Dravecké. Ti nám ukázali nenásilnou a zábavnou formou, jak že je to s těmi derivacemi a e. Dokonce zazněla i známá matematická pohádka O zlé Derivaci. Nevěříte? Tak se podívejte:

Také si můžete přečíst celý článek přímo na stránkách Gymnázia Jihlava?

Gymnázium Jihlava - Na E!

V matematice je toho ke slavení opravdu mnoho. Navíc nás tato forma spolupráce mezi školami baví. Ptáte se, co budeme slavit příští rok? Nechte se překvapit – téma už máme a určitě bude stát za další networkingovou akci!

 

Mgr. Hana Ulíková
Mgr. Štěpánka Baierlova
Mgr. Anna Dravecká